16/3/2016

Ήττα στην παράταση από την ΑΕΚ Περιστερίου

Στα πλαίσια της 21ης αγ. η ανδρική ομάδα των Νέων Βύρωνος υπέστη εκτός έδρας ήττα στην παράταση από την ΑΕΚ Περιστερίου σταματώντας έτσι το νικηφόρο σερί των τριών νικών που είχαμε μέχρι στιγμής. Ένα πραγματικό ντέρμπι μέχρι το τέλος το οποίο η εξέλιξη του φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες και με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μην μπορώντας να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας. Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για εμάς με τα καλά ποσοστά ευστοχίας να μας κρατάνε μέσα στο παρκέ και την άμυνα μας να προσπαθεί να κλείσει τους διαδρόμους των γηπεδούχων. Όσο πέρναγε όμως η ώρα οι γηπεδούχοι άρχιζαν να βρίσκουν λύσεις με αποτέλεσμα να κλείνουμε το 1ο ημίχρονο ισορροπημένα. Το σκηνικό όμως άλλαξε στην συνέχεια με την πορτοκαλί μπάλα να μην θέλει να μας κάνει το χατήρι με την αστοχία μας να είναι εμφανής και έντονη και το μόνο που μας έσωζε ήταν η αμυντική μας λειτουργία η οποία απέδιδε καρπούς με αποτέλεσμα να κρατήσουμε χαμηλά το σκορ και τους αντιπάλους σε κοντινή επαφή. Οι Περιστεριώτες όμως εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αστοχία μας και με την αλλαγή άμυνας από man to man σε ζώνη κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα και να οδηγηθούμε σε πεντάλεπτη παράταση. Εκεί με ένα σερί 6-0 οι γηπεδούχοι μας ξάφνιασαν αποκτώντας ένα καλό προβάδισμα (45-39), καταφέραμε να μειώσουμε την διαφορά στους 3 με τρίποντη βόμβα του Χάρη Ακαρέπη αλλά η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στις τελευταίες επιθέσεις μας άφησε την πικρή γεύση της ήττας.
AEK ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ 50-46
Διαιτητές: Αντωνιάδης, Δέλδημος
Δεκάλεπτα: 16-18, 10-8, 6-9, 7-4, Παράταση 11-7
ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Καφαντάρης): Καριαμανίδης 3(1), Γεωργακόπουλος 1, Κανελλόπουλος, Μητσόπουλος 9, Παναγιωτόπουλος 5, Νιάβης 9, Καραθανάσης 12(1), Κουτούζος, Καψοκόλης 3, Ακουμιανάκης 5, Μαλιαρίτσης 3
ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ (Φελεκίδης - Αντωνοπούλου): Ποταμίτης 1, Καλιάκης 2, Ιωάννου 2, Τσαούσης 4, Μπέτσκα, Καραγιάννης 13, Τσανάκας 4, Ακαρεπής 6(2), Κοκορώσκος, Πέτσος 4, Τζανής 1, Γκιουβετίδης 9